A kandalló egy házban nem csak a meleg hőmérsékletről gondoskodik, hanem arról is, hogy meghitt hangulatot teremtsen otthonunknak. Egy hideg téli estén nincs is jobb annál, mint egy puha takaróval és egy bögre teával a kezünkben, kényelembe helyezni magunkat a nappaliban, és hallgatni a ropogó tűz megnyugtató hangját. Az 1400-as években jelentek meg az első kandallók Nyugat-Európában, a zárt öntvény kandallókat viszont csak 1970-ben kezdték el gyártani. Napjainkban már rengeteg kandalló típus létezik, amelyeket már készen meg is vásárolhatunk, vagy kiépíttethetünk.
Kandallót a passzív házba? Hogyan?
A modern kandallók alkalmasak a passzív házak fűtésére is, hiszen olyan korszerű technológiával gyártják őket, hogy a hőleadás kedvező és egyenletes legyen. Nem keletkezik oxigénvesztés, mert az égési levegő felhasználása nincs összefüggésben a ház levegőjével. A kialakult égési termék, valamint füst, teljes mértékben el van zárva, egy speciális kivezető cső segítségével távozik.
A kandallók korszerűsítésével bármilyen passzív ház költséghatékonyabbá, energiatudatosabbá tehető. Hatalmas előnye egy ilyen típusú kandallónak, hogy kevés fával is hosszú ideig ég benne a tűz, illetve tartós, kellemes meleget biztosít, ha jól van szigetelve az épület.
Milyen fa ideális a modern kandallókba?
A legjobbnak azok bizonyulnak, amelyeket feldarabolva legalább három évig szárítottak, nedvességtől mentes helyen. A keményebb fák sokkal tovább bírnak égni, ilyen például a bükk, akác, vagy a tölgy.
A passzív házak szellőzését tekintve rendkívül fejlettek, ezért nem kell attól tartanunk, hogy nagy lesz a pára, és a kandalló környékén sem fog kialakulni penész.
Ezek a fajta modern kandallók ideálisak arra, hogy költséghatékonyan megússzuk a fűtési időszakot úgy, hogy közben nem fázunk, hiszen tökéletes hőmérsékletet teremtenek otthonunk számára.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.