Végre itt a jó idő, és egyre több időt töltünk kint a szabadban. Hatalmas sétákat, kirándulásokat, grill partikat szervezünk, hogy minél többet lehessünk a levegőn. A napsütés, madárcsicsergés és a meleg nem csak az embereket csábította ki a természetbe, hanem a különböző rovarokat is, köztük a kullancsokat. Évről évre azt lehet hallani, hogy a pókszabású vérszívók száma egyre nő, ezáltal sokkal jobban oda kell figyelnünk a kullancsok elleni megfelelő védekezésre. Napjainkban már a városi parkokban sem vagyunk biztonságban, jócskán növekedett a számuk ezeken a területeken is.
A kullancsok rendkívül strapabíróak, akár több évet is elélnek táplálék nélkül. A nőstény egyedek életkora 2-9 évig tart, és ez idő alatt több ezer petét képesek lerakni. Magyarországon 20 kullancsfajjal találkozhatunk, köztük a leggyakoribb a közönséges kullancs, ami körülbelül 1-4 mm.
A vérszívók legkedveltebb tartózkodási helye a fűszál, és a bokor. A test által kibocsátott hő, és illat alapján azonosítják be az embert. Amikor már bebújt az egyén ruhája alá, nyálával érzésteleníti a bőr felületét, majd az elülső lábak segítségével vágja fel azt, a szájszervével pedig befúródik. Az áldozat többnyire az egészből maximum annyit érzékel, hogy viszket a testének egy bizonyos pontja.
Milyen betegségeket okozhatnak?
Két betegség elterjedéséért felelősek, az egyik a Lyme-kór, a másik pedig a kullancs encephalitits. A Lyme-kór első feltűnő tünete a csípés körül megjelenő, ovális alakú folt. Később jelentkezhet levertség, fejfájás, láz és izomfájdalom. A kór a kezdeti stádiumban még könnyen kezelhető antibiotikummal. Gyógyszertárakban már beszerezhetőek olyan gyors tesztek, amelyekkel ellenőrizhetjük, hogy megfertőződtünk-e, de a legbiztosabb, ha orvoshoz fordulunk.
A kullancs encephilitis, vagyis a vírusos agyvelő-, és agyhártyagyulladás megelőzésére pedig kérhetünk védőoltást. Tünetei láz, fejfájás, rossz közérzet, hányás, végtagok fájdalma. Az esetek többségében antibiotikummal kezelhető, de komoly szövődményekkel is járhat: ilyen a bénulás, szellemi leépülés.
Minél jobban törekednünk kell arra, hogy elkerüljük a csípést!
Öltözködés: érdemes hosszú nadrágot felvenni, amit betűrünk a zokniba, és a felsőnket pedig a nadrágba. Jobban járunk, ha ruházatunk világos, így könnyebben észrevehetjük, ha kullancs került ránk.
Kullancsriasztó szer: a szabad bőrfelületet mindenképp fújjuk be vele.
Sátorozás, táborozás esetében próbáljuk meg elkerülni a nagyon bozótos részeket.
Amikor hazaértünk alaposan nézzük át testünket, mivel minél hamarabb észrevesszük a kullancsot, annál kisebb eséllyel leszünk fertőzöttek.
Kertes háznál figyeljünk oda a rendszeres fűnyírásra, bokrok metszésére, mivel ezáltal is elkerülhető, hogy beköltözzenek a kártevők az udvarra.
Háziállatok védelméről is gondoskodjunk, őket is rendszeresen vizsgáljuk át, mivel amellett, hogy rájuk nézve is veszélyt jelentenek a vérszívók, de a lakásba is könnyen bevihetik őket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.