Az ultrahang vizsgálat egy olyan orvosi képalkotó eljárás, amely nagyfrekvenciás hanghullámokat használ bizonyos belső szervek megtekintéséhez. A bőrt speciális géllel bekenik, ami a hanghullámok terjedését segíti elő, majd az érintett testrészre helyezik a vizsgálófejet, amit mozgatnak. A vizsgálófej magas frekvenciájú hanghullámokat bocsájt ki, amely az emberi fül számára nem hallható, a belső szervekről ezek visszaverődnek és képpé alakíthatóak.
Az ultrahang vizsgálatokat széles körben használják az orvostudományban, különösen a nőgyógyászatban és a szülészetben, gyakorlatilag így követik nyomon a magzat fejlődését a terhesség ideje alatt. Emellett a test más részein, például a májban, az epehólyagban, a vesékben és a szívben fennálló állapotok diagnosztizálására és ellenőrzésére is alkalmazzák.
Az ultrahang vizsgálatok biztonságosnak mondhatóak, mivel a páciens nincs közvetlen sugárzásnak kitéve, mint a röntgen vagy CT-vizsgálat tekintetében. Ultrahang előtt nincs szükség kontrasztanyagok beadására, amelyek akár allergiás reakciót is kiválthatnak.
Mi az ultrahang vizsgálatok menete?
Előkészületek: az ultrahang vizsgálat előtt általában nincs szükség különösebb előkészületekre, kivéve, ha a hasi régiót fogják vizsgálni, ilyenkor javasolhatják, hogy 6-8 órával a vizsgálat előtt ne együnk semmit vagy csak valami könnyedet, például olyat, ami nem okoz puffadást.
Az ultrahang során a beteg általában fekszik az vizsgálatot végző személy jelöli ki, hogy milyen pozícióban. A szakember ezt követően zselés anyagot helyez fel a bőrre és ezen a területen kezdi el mozgatni a vizsgálófejet. Számítógép elemzi a hullámokat, amelyek képernyőre kivetítve jól láthatóak. A vizsgálat nagyjából 15-30 percet vesz igénybe.
Az ultrahang vizsgálat eredményeit nem sokkal az eljárás után meg is tudhatjuk, miután a szakember értelmezi és kiértékeli.
Az ultrahang vizsgálat biztonságos és nem jár fájdalommal, de az orvos előzetesen minden információt elmond a betegeknek, így tudják majd, hogy mire számíthatnak és miként készüljenek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.