A vízkőfoltos csap, mosdókagyló és kád látványa nem túl bizalomgerjesztő. A várt hatás érdekében elengedhetetlen, hogy rendszeresen elvégezzük a tisztítást a vízkövesedés ellen. A vízben levő sók könnyen megtapadnak a fémfelületeken, lerakódnak a csövekben, csapokban, szelepekben, fűtőtestekben, bojlerekben és persze a mosógép falán, fűtőszálán. A csúnya látvány mellett roncsoló hatásuk is van a berendezésekre nézve, például a vízmelegítő készülékek és fűtőtestek hatása gyengébb lesz, mivel csökkenti a vezetékek keresztmetszetét. Eltávolításukra alkalmasak a minőségi, korszerű tisztítószerek, de van néhány házi praktika, ami a legtöbb esetben szintén hatékonynak bizonyul.
Milyen házi praktikák léteznek a vízkő eltüntetésére?
Az egyik legjobb házi csodaszer az ecet. Ez a filléres megoldás nem csak a vízkövet tünteti el, de a penészedést is gátolja. Az idősebb generáció mai napig elégedett a módszerrel. Nincs is másra szükségünk, mint egy szivacsra, amire öntünk egy pár csepp ecetet és átdörzsöljük vele a felületeket. Csempén, kádon és a zuhanyzón is egyaránt alkalmazhatjuk. Wc kagylóba öntve a dugulást is elhárítja. A leghatásosabb, ha este lefekvés előtt öntünk a lefolyóba egy fél liter ecetet, ami reggelre meghozza a várt hatást, és a legmakacsabb vízkővel is elbánik.
A sütőpor ugyanúgy használ, mint az ecet. Tökéletes a vízkő és a penész ellen. Szórjuk nedves szivacsra, majd dörzsöljük át vele a problémás részeket. Ecettel együtt alkalmazva még jobbnak bizonyul. Hagyjuk egy órát állni, súroljuk át és öblítsük le. A folyamat befejeztével érdemes szárazzal is átmenni rajta, nehogy a nedvesség hatására újra penészedni kezdjen. A módszernek köszönhetően garantált a csillogás és fényesség is.
A szódabikarbóna is nagyszerű vízkőoldó és szagtalanító. Ecettel keverve pedig tökéletes a dugulások ellen. Ugyanúgy kell alkalmazni, mint a sütőpor esetében. Újra átjárható lesz a lefolyó, ha egy zacskónyit beleöntünk, majd leöblítjük esettel, de legyünk óvatosak, ne hajoljunk fölé, hiszen a kettő keverékéből származó gőz belélegzése károsítja a tüdőt. A vízköves wc-t is beszórhatjuk szódabikarbónával, majd a kefe segítségével tisztává varázsolhatjuk, így a kellemetlen szagokat is eltüntethetjük. Ha nagyon makacs a szennyeződés, hagyjuk állni egész éjszaka!
Mit tartalmazzon egy hatékony tisztítószer?
Ha az alábbi módszerek mégse válnak be, akkor válasszunk olyan tisztítószert, amely nem károsítja környezetünket és megtalálható benne a citromsav, esetsav, foszforsav és egyéb felületaktív anyag.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.