Amikor a vezetőség bejelentette, hogy kötelező menedzserszűrésen veszünk részt, az irodában vegyes érzelmek söpörtek végig. Azonnal megindultak a találgatások, hogy vajon mindenkire vonatkozik? Mire készülnek? Miért van erre szükség? Aztán szépen lassan mindannyian rájöttünk, hogy ez az egész nem ellenünk szól, hanem értünk. A mi jólétünkért.
Az irodai élet kihívásai
Egy átlagos nap nálunk olyan, mint egy jól bejáratott gépezet. Minden fogaskerék pontosan a helyén van, és mindenki végzi a maga feladatát. De ahogy közelebbről néztük egymást, kezdett feltűnni, hogy a látszólag olajozott működés mögött mindannyian küzdünk valamivel. A projektmenedzser szüntelenül túlórázott, az ügyfélszolgálati csapat tagjai között egyre gyakoribbá váltak a migrénes panaszok, és még a legenergikusabb kollégánk is láthatóan kimerültnek tűnt. Valószínűleg egyikünk sem gondolt arra, hogy a folyamatos hajtásnak egészségügyi következményei lehetnek, míg a vezetőnk meg nem hozta azt a döntést, hogy ideje cselekedni.
Az első lépés
A menedzserszűrés Budapesten nem csak egy orvosi vizsgálat. Ez egy teljes körű egészségügyi áttekintés, amely az irodai dolgozók életmódját és kihívásait veszi alapul. Az elején mindenki szkeptikus volt. Vajon mit deríthetnek ki néhány vérvételből és egy beszélgetésből? De, amikor megérkeztünk a szűrés helyszínére, hamar világossá vált, hogy itt nem egyszerű vizsgálatokról van szó. Modern, barátságos környezet fogadott minket, ahol minden lépést érthetően elmagyaráztak. Vérvizsgálat, EKG, hallás- és látásvizsgálat, valamint egy életmód-tanácsadás várt ránk.
A csapatból sokan úgy gondolták, hogy „velük úgysem lehet semmi gond.” Az eredmények viszont rávilágítottak arra, hogy a munkahelyi stressz mennyire alattomosan képes befolyásolni az egészségünket. Péternek magas vérnyomása volt, amiről fogalma sem volt. Anna vércukorszintje a határértéken táncolt, és András alvásminősége annyira rossz volt, hogy az már a koncentrációképességére is kihatott. A menedzserszűrés nem csak az egyéni problémákat hozta felszínre, hanem a csapat egészére is pozitív hatással volt. Hirtelen elkezdtünk beszélni a saját szokásainkról, arról, hogy ki hogyan kezeli a stresszt, mit eszik, és mennyit mozog. A cégen belül közös programokat szerveztünk, például jógaórákat és sétákat a közeli parkban.
Egy menedzserszűrés, Budapesten konkrétan bárki számára elérhető, de sokan még mindig halogatják, mondván, „nincs rá időm” vagy „jól vagyok én így is.” A mi csapatunk története azonban rávilágít arra, hogy ez a kis lépés nem csak az egyén, hanem a közösség szempontjából is óriási jelentőséggel bírhat. A vezetőnk döntése, hogy időt és pénzt áldozott a szűrésre, nemcsak egészségesebb csapatot eredményezett, hanem egy olyan munkakörnyezetet is, ahol törődünk egymással. És ez minden pénzt megér.
A menedzserszűrés nem csupán egy egészségügyi ellenőrzés, hanem egy lehetőség arra, hogy megálljunk egy pillanatra, és átgondoljuk, mi a fontos. Mert ahogy nálunk is bebizonyosodott, egy csapat akkor tud igazán jól működni, ha a tagjai testileg és lelkileg is rendben vannak. A menedzserszűrés után nemcsak az életmódunk változott, hanem a hozzáállásunk is. Rájöttünk, hogy a prevenció nem luxus, hanem alapvető szükséglet, különösen azok számára, akik napi szinten nagy nyomás alatt dolgoznak. A csapatunkban már senki sem veszi félvállról a rendszeres egészségügyi ellenőrzéseket, és többen bevezettük a heti sportot és az egészségesebb étkezést is. A legnagyobb tanulság talán az volt, hogy a munkahelyi hatékonyság szorosan összefügg a dolgozók jólétével. Amikor egészségesek és energikusak vagyunk, sokkal kreatívabban és eredményesebben tudjuk végezni a munkánkat. Ez a felismerés az, ami a menedzserszűrést nem csak egy egyszeri eseménnyé, hanem egy folyamatos elköteleződéssé tette nálunk.
A te céged gondoskodik a dolgozóiról?
Ha nem, érdemes megfontolni egy menedzserszűrést, mert a megelőzés mindig egyszerűbb, mint a kezelés. Ez az apró lépés lehet a kulcs egy egészségesebb, boldogabb és produktívabb csapat felé.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.